Koncepcja budowania domów energooszczędnych jest coraz bardziej popularna wśród inwestorów indywidualnych. Przyciąga ich możliwość osiągania niskich kosztów eksploatacji oraz zamieszkania w nowoczesnym budynku, przystosowanym do współczesnych trendów konstrukcyjnych. Firmy przygotowujące domy energooszczędne projekty przystosowują do indywidulanych oczekiwań nabywców. Te są bardzo zróżnicowane, przez co obecnie na rynku można znaleźć niemal wszystko. Co więcej można powiedzieć na temat projektów domów energooszczędnych?

Mieszkaj sam lub z rodziną

Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami budowlanymi w zakresie domów energooszczędnych jest ich budowanie na bazie gotowych projektów. Firmy oferujące swoje usługi w Internecie prezentują dostępne modele i na ich podstawie wykonują zlecenia dla klientów. W zależności od potrzeb wielkość oraz materiały użyte w konstrukcji mogą być różne. Drewniane domy energooszczędne dzielą się na te, w których można mieszkać przez cały rok oraz jedynie sezonowo. Wielkość domu oraz ilość jego pięter to kryteria, które także uwzględnione są w gotowych projektach przygotowanych przez zleceniobiorców. Mieszkania mogą mieć małe rozmiary, jak i powierzchnie sięgające nawet ponad 100 metrów kwadratowych. Sama budowa domu energooszczędnego uwzględnia zamontowanie instalacji, które pobierać będą energię z naturalnych źródeł, tym samym ograniczając koszty ich eksploatacji.

Projekty indywidualne

Dla wymagających inwestorów indywidualnych możliwe jest przygotowanie unikatowego projektu domu energooszczędnego. Jego wykonanie generuje co prawda dodatkowe koszty i czas oczekiwania, jednakże warto na niego postawić w przypadku lokalizacji budynku na trudnej działce, czy niestandardowych oczekiwań. Projekt indywidualny opiera się przede wszystkim na potrzebach zleceniodawcy. Obok standardowych elementów, które musi posiadać mieszkanie, by uznać je za energooszczędne, projekt uwzględnia rozwiązania sugerowane przez klienta. W przypadku domów energooszczędnych powstających na bazie własnych pomysłów czas realizacji wydłuża się. Firmy oferujące standardowe rozwiązania pracują na bazie schematów, które nie mogą być wykorzystywane w trakcie budowy domu o indywidualnej konstrukcji.

Koncepcja maksymalnych oszczędności

Firmy opracowujące domy energooszczędne projekty przygotowują także w oparciu o najbardziej restrykcyjne wymagania. Popularność zdobywają bowiem domy pasywne, których budowa wymaga spełnienia szeregu norm zakwalifikowujących budynek do danej kategorii. Domy pasywne skupiają się na maksymalnej kumulacji energii cieplnej wewnątrz budynku. Są szczelnie izolowane i pozbawione takich elementów konstrukcyjnych, jak balkony, które ciężko jest szczelnie wykonać. Dodatkowo opracowane są na bazie prostokątnej bryły z maksymalną ekspozycją okien na część południową. Dzięki temu ciepło emitowane przez promienie słoneczne przedostaje się do budynku i generuje wyższą temperaturę. W Polce obecnie niewiele domów spełnia normy mieszkań pasywnych, ze względu na trudne uwarunkowania konstrukcyjne.