Idealne miejsce do spędzenia czasu na emeryturze to własny dom w spokojnej okolicy. Choć wydawać by się mogło, że wybudowanie własnego mieszkania leży poza strefą możliwości finansowych, to istniejące na rynku rozwiązania budowlane nie tylko pozwalają na posiadanie swojego domu, lecz także umożliwiają, by był on przystosowany do oszczędnego utrzymania i prostej eksploatacji. Parterowe domy energooszczędne, bo o nich mowa, powstały jako alternatywa dla wysokich budynków, posiadających schody i wysokie elewacje. Jak wygląda ich konstrukcja i dlaczego cieszą się popularnością?

Nie tylko dla singli

Parterowy dom nie kojarzy się z przestrzenią, na której mogłyby żyć całe rodziny. Tym bardziej, kiedy mowa o jego energooszczędności, ponieważ powszechnie wydaje się, że parterowe domy energooszczędne są drogie w budowie i kosztowne w eksploatacji. Nic bardziej mylnego. W zależności od oczekiwań zleceniodawcy mieszkanie może osiągnąć rozmiar przekraczający 100 metrów kwadratowych. Samo jego utrzymanie okazuje się dużo bardziej oszczędne, niż w przypadku tradycyjnego mieszkania. Wszystko za sprawą specjalnych rozwiązań technologicznych oraz zastosowanych instalacji, które pozwalają na wysoką samowystarczalność budynku. Mowa przede wszystkim o przydomowych elektrowniach wiatrowych, pompach ciepła, czy kolektorach słonecznych. W zależności od zastosowanych technologii mieszkańcy mają dostęp do darmowej energii cieplnej, czy elektrycznej powstającej w wyniku działania przydomowych systemów. Tym samym stumetrowy dom nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów użytkowania nawet przy dużej liczbie domowników.

Trendy, które czerpiemy zza oceanu

O wyjątkowości, którą cechują się parterowe domy energooszczędne decyduje ich design. Trudno nie zauważyć, że jest on silnie inspirowany kulturą amerykańską. To właśnie stamtąd pochodzi koncepcja osiedli z domami parterowymi, podjazdem i niewielkim, lecz estetycznym trawnikiem. Projekt domu parterowego opracowany jest przede wszystkim w oparciu o funkcjonalność. W zależności od wybranej realizacji może być przystosowany do zamieszkania przez dwie osoby, jak i całe rodziny. Przestronne pomieszczenia do relaksu i wygodna strefa dzienna sprawiają, że parterowe domy doskonale spisują się w codzienności. Zastosowane przy ich konstruowaniu technologie nie wymagają specjalistycznych umiejętności w ich obsłudze, przez co mieszkanie w domu energooszczędnym jest tanie i przyjemne.

Gdzie szukać wykonawcy?

Wydawać by się mogło, że dostęp do firm konstruujących parterowe domy energooszczędne jest ograniczony, ze względu na stosowane w nich technologie. Tymczasem coraz więcej firm decyduje się na przeorganizowanie swojej działalności w kierunku budowania tych konstrukcji. Najwięcej zleceniobiorców i ich gotowych projektów znaleźć można w Internecie, gdzie zainteresowanie usługami z zakresu wykonania domu energooszczędnego jest wyjątkowo duże. Inwestycja w tego typu budowle jest opłacalna, głównie ze względu na znikome koszty eksploatacji w przeciągu lat użytkowania.