Bogacące się społeczeństwo oraz rosnąca popularność domów jednorodzinnych to czynniki, które sprawiają, że wzrasta zainteresowanie alternatywnymi możliwościami mieszkań. Chodzi o domy wykonane z niecodziennych materiałów, które dzięki swojej przemyślanej konstrukcji generują oszczędności dla jego mieszkańców. Do tej właśnie grupy należą drewniane domy energooszczędne, przystosowane zarówno do użytku całorocznego, jak i sezonowego. Co można powiedzieć na ich temat?

Generowanie oszczędności

Główną zaletą, dla której ludzie decydują się na zamieszkanie w drewnianym domu energooszczędnym są generowane przez niego oszczędności. Sama budowa mieszkania nie trwa długo, ponieważ doświadczona firma wykona go nawet do kilkunastu dni. Tym bardziej ilość zastosowanych przy jego budowie technologii oszczędzania energii zadziwia. Drewniane domy energooszczędne skonstruowane zostały przede wszystkim tak, by izolować wnętrze od warunków atmosferycznych. W zależności od rodzaju ogrzewania mieszkanie utrzymuje stałą temperaturę pomieszczeń dzięki izolacji za pomocą takich materiałów, jak wełna mineralna, czy nowoczesne płyty. Mieszkanie może być ogrzewane za pomocą pieca lub generujących ciepło pomp. Do swojej pracy wykorzystują one energię między innymi z gruntu i zamieniają ją na ciepłą wodę. Ponadto w domach energooszczędnych można wykorzystać przydomowe elektrownie wiatrowe, czy kolektory słoneczne. W zależności od wybranego projektu będą one generowały energię elektryczną i ciepło bez konieczności pobierania jej z tradycyjnych sieci.

Lekka, ale solidna konstrukcja

Rozwinięty rynek konstruktorów drewnianych domków energooszczędnych pozwala na duże pole manewru w zakresie ich wyglądu. Gotowe projekty uwzględniają dziesiątki wielkości domów, a także czas ich użytkowania. W zależności od potrzeb mieszkanie może być przystosowane do korzystania jedynie w ciepłe miesiące lub przez cały rok. Zewnętrzny wygląd domu coraz częściej nawiązuje do modernistycznego stylu. Choć konstrukcja powstaje z drewna, to ściany zewnętrzne pokrywane są specjalnymi powłokami, imitującymi elewację. Dzięki temu zarówno osoby pragnące nabyć nowoczesny, jak i tradycyjny, drewniany energooszczędny dom znajdą coś dla siebie. Dużą zaletą jest fakt, że bezpośrednio przed podpisaniem umowy na wykonanie domu zleceniodawca ma wgląd do szczegółowego projektu, a więc układu pomieszczeń i ich wielkości. Sama konstrukcja domu powstaje przy użyciu solidnych materiałów, zapewniających odporność na silne wiatry, czy nawałnice. Jednocześnie wykonanie mieszkania ma lekki charakter z dużą dbałością o szczegóły. To dzięki starannie wykończonym okiennicom i belkom drewniany dom energooszczędny nabiera swojego uroku.

Cena może Cię zaskoczyć

Choć powszechnie wydaje się, że energooszczędne domy drewniane to długotrwała budowa, związana z dużymi kosztami, to rzeczywistość kształtuje się inaczej. Ceny mieszkań z drewna zbliżone są do cen tradycyjnych domów. Jest to o tyle cenna informacja, że energooszczędne domy wyposażone są w pełne systemy instalacji, które generują oszczędności i są samowystarczalne. Ich budowa uzależniona jest od indywidualnych możliwości grupy konstruktorów, jednak najczęściej nie zajmuje ona więcej, niż kilkanaście dni.