Budowa własnego domu to inwestycja na lata. Wiele osób wychodzi z założenia, że nie wolno w tej kwestii oszczędzać, ponieważ najczęściej mieszkanie posłuży im do końca życia. Nowe koncepcje powstające na rynku pozwalają obecnie nie tylko zbudować solidny dom, lecz także połączyć go z generowaniem oszczędności. Mowa o samowystarczalności mieszkań w zakresie energii elektrycznej, czy cieplnej. Jak to możliwe, że coraz więcej osób decyduje się na budowę takich budynków i nie bankrutuje? Czy osiągane przez domy energooszczędne ceny są tak wysokie, za jakie uchodzą? Sprawdziliśmy to.

Domy szyte na miarę

Budowanie domów energooszczędnych to trend, który przywędrował do Polski stosunkowo niedawno. Ich koncepcja polega na maksymalnym ograniczeniu pobierania energii cieplnej i elektrycznej z tradycyjnych systemów instalacji. Konstruktorzy osiągają ten cel najczęściej dzięki solidnej izolacji domu przed utratami ciepła oraz budowaniu przydomowych elektrowni wiatrowych i słonecznych. Wydaje się, że nabycie projektu domu i jego wykonanie to koszt nieosiągalny dla osoby planującej budowę własnego mieszkania. Tymczasem osiągane przez domy energooszczędne ceny są zbliżone do tradycyjnie powstających budynków. Ich zaleta polega przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w trakcie budowy. Samo ich powstawanie jest o wiele szybsze, niż w przypadku standardowych mieszkań, ponieważ wyspecjalizowane w stawianiu domów energooszczędnych firmy potrafią wykonać swoją usługę nawet w kilkanaście dni.

Korzyści z wieloletniej eksploatacji

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wiele osób decyduje się na zamieszkanie w domu energooszczędnym. Wśród głównych przyczyn można jednakże wymieniać generowane przez mieszkanie tego typu korzyści. Domy energooszczędne są tanie w eksploatacji, ponieważ ograniczają energię elektryczną i cieplną, pobieraną z systemów instalacyjnych. Rachunki, które otrzymują mieszkańcy tych budynków są więc ograniczone do minimum. Wszystko za sprawą przydomowych elektrowni wiatrowych i kolektorów słonecznych, czyli najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w trakcie budowy mieszkań energooszczędnych. Napędzane siłą wiatru lub ładowane promieniami słonecznymi urządzenia kumulują zebraną energię i kierują ją bezpośrednio do domu. Jest to więc bezpłatne źródło ciepła i prądu.

Wybierz interesujący Cię design

Co z osobami, które chcą by osiągane przez domy energooszczędne ceny uwzględniały przede wszystkim interesujący je design? Gotowe do wykorzystania projekty mieszkań opracowane zostały tak, by trafiać do szerokiego grona odbiorców. Tym samym ludzie decydujący się na przebywanie w domu energooszczędnym mogą wybrać tradycyjnie wyglądające mieszkanie, wykończone elementami z drewna i tarasem, jak i nowocześnie zaprojektowany budynek, z podjazdem i unikatowym dachem. Dla osób stawiających na własne pomysły firmy oferujące wykonywanie projektów domów proponują indywidualne rozwiązania. Czas wykonania jest dłuższy, jednakże rozwiązanie niepowtarzalne.