Idea budowania domów, które maksymalnie wykorzystują naturalne źródła energii stosowana jest od dawna. Jej pierwotny wyraz przez lata funkcjonowania firm budowlanych zmienił swoją formę i obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań architektonicznych, które pozwalają na oszczędzanie energii na różnych poziomach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami mieszkań. Domy energooszczędne a pasywne– na czym polega ich konstrukcja i czym właściwie się od siebie różnią?

Mieszkanie w domu pasywnym

Koncepcja konstruowania domu pasywnego przybyła do Polski z Niemiec. Wielu konstruktorów podkreśla, że obecnie w kraju istnieje niewiele mieszkań, których konstrukcja w pełni spełnia wymagania zakwalifikowujące ją do kategorii domów pasywnych. Na czym więc polega ich budowa? Idea domu pasywnego ma na celu maksymalne wykorzystywanie energii słonecznej oraz ciepła, powstającego przez obecność domowników. Ich konstrukcja oparta jest przede wszystkim na szczelności, stąd mieszkanie rzadko posiada takie elementy, jak balkony, które bardzo ciężko jest dokładnie izolować. Domy pasywne są najczęściej budowane na bazie prostokątnej bryły z maksymalnym wystawieniem części dziennej na stronę południową, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby okien po stronie północnej. Obecność dużej ilości szyb pozwala na zbieranie energii cieplnej ze słońca i kumulowanie jej wewnątrz budynku. Dzięki temu można maksymalnie ograniczyć obecność instalacji grzewczych w mieszkaniu, co wpisuje się w ideę domu pasywnego.

Koncepcja domu energooszczędnego

Domy energooszczędne mają za zadanie ograniczyć pobieranie ciepła i prądu z tradycyjnych systemów instalacji. Ich konstrukcja nie musi spełniać restrykcyjnych wymogów, jednakże mieszkania te są szczelnie izolowane przed utratą ciepła na zewnątrz. Najczęściej źródłami energii cieplnej i elektrycznej w domach energooszczędnych są pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy przydomowe elektrownie wiatrowe. Podczas eksploatacji domy energooszczędne są wydajniejsze, niż tradycyjne mieszkania i generują mniejsze koszty zużycia. Koszt ich budowy zbliżony jest do mieszkań powstających w standardowy sposób, co dodatkowo przemawia za ich wyborem. Mogą być one wykonane zarówno z drewna, jak i innych materiałów konstrukcyjnych.

Najważniejsze różnice

Choć obie formy konstrukcji są do siebie zbliżone, to łączy je jedynie idea. Co różni domy energooszczędne a pasywne? Jest to przede wszystkim dostęp do instalacji grzewczych. Podczas, gdy dom energooszczędny ma w dużej mierze korzystać z naturalnych źródeł energii, to posiada zbudowaną instalację grzewczą, która wspomaga jego działanie w przypadku niedostatecznego wyprodukowania naturalnego ciepła. Dom pasywny natomiast jest szczelnie izolowany przed ubytkami ciepła, jego konstrukcja uwzględnia zamieszczenie okien po najbardziej nasłonecznionej stronie, przy jednoczesnym ograniczeniu ich od północy. Tym samym dom pasywny ma być samowystarczalny pod względem energii cieplnej. Stanowi to najważniejszą różnice pomiędzy koncepcjami budynków.